Materiały na Wielki Post

Wielki Post II                       Wielki Post III                       Kazania Pasyjne                      

18 stycznia 2007

bojkot tlen.pl

W dniu 19 czerwca 2006 r. portal internetowy „o2.pl” zamieścił na swojej stronie kilkuminutowy film pt. „Pasja według Benny Hilla”. Składa się on z fragmentów filmu „The Passion of The Christ” (dosłownie „Męka Chrystusa”, polski tytuł „Pasja”). Fragmenty te przedstawiają najbardziej dramatyczne momenty męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa, jednak ich akcja jest w niektórych momentach nienaturalnie przyspieszona, powtórzona bądź cofnięta. Obrazom tym towarzyszy wesoły i skoczny podkład muzyczny pochodzący ze znanego na całym świecie serialu komediowego „Benny Hill”.

Zestawienie obrazów ukazujących mękę i śmierć człowieka z wesołą, szybką i lekką muzyką (a w dodatku wyświetlanie ich w sposób nienaturalnie przyspieszony) jest jednoznacznym wyrazem pogardy wobec cierpiącej osoby przedstawionej na filmie. Zachowanie takie w odniesieniu do dowolnej osoby stanowi jej zniewagę i naruszenie najbardziej elementarnych zasad etycznych. Wiedza o tym jest tak powszechna, że posiadają ją nawet dzieci w wieku przedszkolnym, a tym bardziej osoby zarządzające portalem internetowym.

...

W sprawie tej złożono dzisiaj w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jednakże swój sprzeciw wobec takich działań możemy zgłosić bojkotując wspomniany portal. Dlatego apeluję do wszystkich chrześcijan o bojkot portalu internetowego „o2.pl” oraz o dalsze rozpowszechnianie tej wiadomości. Ja sam właśnie zrezygnowałem z konta e-mail na tym portalu. Rezygnacji dokonuje się przez wysłanie z danego konta na adres: usun@o2.pl wiadomości zawierającej login i hasło; można też podać powód: Pasja według Benny Hilla.

czytaj dalej ...

Kodeks Karny (wybór)

Art. 196. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.