Materiały na Wielki Post

Wielki Post I                       Wielki Post II                       Wielki Post III                       Kazania Pasyjne                      
Rekolekcje Wielkopostne                       Drogi Krzyżowe                       materiały Wielkopostne w .pdf

30 lipca 2014

SUMIENIE

Sumienie jest subiektywnie ostateczną normą moralności, albo w ogóle życia.

Podstawową prawdą jest fakt, że każdy powinien postępować w zgodzie z własnym sumieniem. Jeśli nie, to żyje w zakłamaniu i popełnia grzech lub inaczej PRZESTĘPSTWO względem samego siebie. Nie wolno nikogo zmuszać do życia i działania wbrew jego sumieniu. Tego nie może robić żadne prawo stanowione, ŻADNE PAŃSTWO !!!

W przeciwnym przypadku takie państwo staje się ofensywne, nazistowskie i zbrodnicze.

Jednak trzeba też zauważyć, że sumienie jest tylko subiektywnie ostateczną normą moralności czy życia. Aby więc uniknąć całkowitego subiektywizmu czy relatywizmu, prowadzącego do anarchii, każdy ma obowiązek kształtować swoje sumienie zgodnie z najbardziej fundamentalną zasadą "nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe". I dlatego np. sumienie mordercy pozwalające mu na zabijanie NIE JEST i nigdy NIE MOŻE BYĆ uznane za obowiązujące.

I stąd moje kilka pytań:
- czy Ty postępujesz w zgodzie z własnym sumieniem i czy sam je kształtujesz? Jeśli nie, to albo gwałcisz siebie, albo popełniasz przestępstwo, tak przestępstwo (nawet nie grzech jeśli nie chcesz używać tej kategorii),
- Jeśli więc słusznie domagasz się wolności sumienia dla siebie, to dlaczego, odmawiasz tego prawa innym?

Prawo na które się powołujesz, jest w rzeczywistości bezprawiem np. prawo do aborcji, prawo do eksperymentów genetycznych, in vitro ... Jest to "prawo kaduka", czyli prawo silniejszego, tak jak prawo do eksterminacji Żydów, Cyganów i Słowian w czasie drugiej wojny światowej, urgowane i uzasadniane przez Nazistów "potrzebą przestrzeni życiowej".

Dlaczego potępiamy Nazistów i podziwiamy tych, którzy w zgodzie z własnym sumieniem im się przeciwstawiali? Dlaczego nie potępiamy tych, którzy co roku zabijają więcej dzieci niż Naziści wymordowali w ciągu całej II wojny światowej? To jest -najdelikatniej mówiąc- NIEZBORNE, a dosadniej obłudne i zakłamane.

Może za 5-10 lat Chazan będzie ogłoszony bohaterem, a ci którzy bronią "prawa do aborcji" co wiecej po spiepszonej i niemoralnej operacji in vitro zostaną uznani za wrogów ludzkości?